Euroloppet Suomi Tour

Jyväskylä Ski Marathon on osa Euroloppet Suomi Touria!

Kuntohiihtäjille on tulevalle talvelle luvassa uusi haaste, kun kolme Suomen hienointa maratonhiihtoa yhdistävät voimansa Euroloppet Suomi Tourina. Euroloppet -maratonhiihtosarjassa on mukana laadukkaita, hyvin järjestettyjä, hiihtotapahtumia ympäri Euroopan. Hankkimalla Euroloppet-passin saat monia etuja, kuten alennetun osallistumismaksun kaikkiin sarjan hiihtoihin ja hyvän lähtöryhmän.

Sarjassa mukana olevat hiihdot ovat keskisuuria ja näistä on helppo aloittaa maratonhiihtoharrastus.

Suomessa sarjaan kuuluvat: 

Jyväskylä Ski Marathon 7.3.2026

Vuokatti Hiihto 14.3.2026

Ylläs-Levi Hiihto 10.-11.4.2026

Nämä kolme hiihtoa muodostavat Euroloppet Suomi Tourin.

Osallistu Euroloppet Suomi Touriin ja hiihdä kaikki kolme tapahtumaa!

Toimi näin:

– Osta Euroloppet-passisi

– Ilmoittaudu kaikkiin kolmeen tapahtumaan kunkin tapahtuman kotisivuilla

– Ilmoittautumisen yhteydessä anna Euroloppet-passin numero (saat alennuksen osallistumismaksusta)

Hiihdettyäsi kaikki kolme tapahtumaa, saat:

– Ilmaisen osallistumisoikeuden seuraavan talven muualla kuin Suomessa järjestettävää tapahtumaan

Euroloppet-tuotepalkinnon Ylläs-Levi Hiihdon maalialueella

-Osallistut arvontaan, jossa on upeana pääpalkintona osallistuminen ja kahden yön majoitus puolihoidolla kahdelle hengelle seuraavan talven 2027 Italian Gsieser Tal-Laufiin

Euroloppet Suomi Tourin yhteistyöhiihto Gsieser Tal-Lauf on Italian toiseksi suurin maratonhiihto ja se ihastuttaa tirolilaisella tunnelmallaan, hyvällä ruoalla ja musiikilla. Hiihto järjestetään helmikuussa kaksipäiväisenä Milano-Cortina 2026 talviolympialaisten maisemissa. Hiihdon etuna on myös lumivarmuus, koko 42 km reitti lumetetaan tykkilumella. Lue lisää tästä Euroloppet-sarjan helmestä.